Naše a vaše Základna prochází proměnou

(FAQ alias často kladené dotazy najdete níže)

Chceme vyzkoušet jiný přístup k práci. Klasická hodinová mzda nám nedává smysl, protože náš čas propočítává na peníze. My chceme začít od budování společného prostoru, který dokáže naplnit různé potřeby lidí. Od jídla, přes vzdělání, zábavu, sdílení oblečení, nářadí a jiných věcí. Proto u nás na Základně zkoušíme něco jiného. Část z nás pracuje dobrovolně a ti, kteří se zavázali garantovat provoz Základny, si budou vyplácet finanční odměnu na základě svých potřeb, ne na základě odpracovaných hodin. Chceme, abyste se na chodu Základny podíleli i vy.

Před nějakou dobou jsme v kolektivu debatovali o tom, kam chceme Základnu posouvat a jaké hodnoty do ní promítat. Zdálo se nám, že děláme moc věcí najednou – od kvalitní restaurace až po jakousi klubovnu – což jsou reálně neslučitelné věci. Došli jsme k závěru, že se chceme přiblížit spíše kulturnímu a komunitnímu centru. Chceme rozšiřovat kruhy těch, kteří na Základně působí. Důraz chceme klást na budování prostoru pro akce, sdílení, vzdělávání a zázemí pro aktivismy a současně pokračovat v sycení našich a vašich hladových krků a zahánění žízně. Chceme podporovat další kolektivy v jejich aktivitách, chceme podporovat svoje stávající družstevní projekty a uvádět v život ty nové. Chceme, aby nás bylo víc, protože čím více lidí, tím více nových nápadů, tvoření, idejí.

Zároveň je pro nás neudržitelný systém klasické brigádnické práce, jaký jsme měli doposud. Víme, že pokud chceme dělat věci poctivě, eticky, podporovat malé zemědělce*kyně a výrobce*kyně a zároveň být prostorem, v němž je jídlo cenově dostupné, nikdy se takovým způsobem adekvátně neohodnotíme. Tak prostě systém klasických restaurací funguje - pokud nechcete být ultra drazí, musíte šetřit buď na surovinách, nebo na tzv. pracovní síle.

Proto chceme prostor Základny tvořit kombinací dobrovolné práce a odměn dle svých potřeb. Za to, co pro Základnu a na Základně děláme si umíme představit i jiné formy odměn, než hodinovou mzdu.

Vždy jsme byli něčím mezi restaurací, barem, sociálním centrem, klubovnou. Nyní jsme si konečně uvědomili, že nejde dělat všechno naráz. Je pro nás důležitější rozmělňovat hranici mezi hostem*kou a barmanem nebo kuchařkou, než budovat profi servis „na úrovni“. Nejste pro nás pouhými zákazníky*icemi, jste lidmi, kteří podporují myšlenku a věci, které děláme, fandí nám.

Už od léta můžete vidět, že se do chodu Základny zapojili noví dobrovolníci a dobrovolnice, kteří spoluutvářejí novou Základnu. Měníme se pomalu, hybridně, v procesu. Pokud se chcete dozvědět víc, nebo se zapojit, zeptejte se na baru nebo nám napište: zakladna@triocasci.cz nebo FB/triocasci.

Děkujeme, že nás podporujete!

FAQ

Jak změna probíhá?

V současné době hledáme dobrovolníky a dobrovolnice, kteří by se chtěli zapojit do chodu Základny. Snažíme se o to, abychom co nejvíce zjednodušili provoz Základny a tak se do něj mohl zapojit opravdu každý. Lidé se mohou zapojovat do práce v kuchyni, za barem, do pořádání akcí... A také bychom si přáli, aby se podíleli na dalším ideovém směrování Základny a tvořili ji tak s námi.

Co se bude měnit? Znamená to, že už si k vám nezajdu na mařinku a chlebíček nebo polední menu?

Na mařinku, chlebíček, menu nebo burgry si k nám zajdeš i nadále. Z naší nabídky zatím nic nerušíme. Nejde nám ale o to dělat profi servis, umět nejlepší cappucina nebo latte art, snažíme se stírat hranici mezi hostem*kou a barmanem, kuchařkou - v ideové rovině je to narušování hierarchie zákaznice - barman, v praktické je to možnost popovídat si spolu, respektovat momentální rozpoložení lidí a být v rodinném, blízkém prostředí.

Co se děje, máte finanční problémy, které se takto snažíte vyřešit?

Základnu neměníme proto, že bychom měli finanční problémy. Prostě už jen nechceme nabírat stále nové brigádníky, kteří po pár měsících odejdou, ale budovat komunitu, síť, široký kolektiv lidí dlouhodobě zapojených do chodu Základny.

Znamená přechod na dobrovolnický systém to, že všichni budou dělat zadarmo?

Ne, dobrovolně nemusí znamenat zadarmo. Existují i jiné než peněžní odměny. Každému, kdo na Základně dobrovolničí, se snažíme nabídnout odměny, dle jeho přání. Současně na Základně funguje skupina lidí, která je zodpovědná za samotný provoz a garantuje chod Základny. Nekteří z jejich členů*ek fungují jako dobrovolníci*e, jiní si za tuto práci berou finanční odměnu dle svých potřeb.

Rád/a bych se zapojil/a jako dobrovolník*ice, ale chodím do práce. Co s tím?

To není problém. Směny na Základně si každý volí sám, jak mu to časově vyhovuje. Máš čas každý druhý čtvrtek v měsíci od dvou do osmi? Není problém. Chceš se na Základně motat v kuchyni každý víkend a vařit pro svý kámoše brunch? Super, pojď do toho. Můžeš vzít dvakrát měsíčně směnu na baru? Ano, i to jde.

Máte další otázky? Ptejte se!