Podzemní univerzita

Podzemní univerzita - jaro 2020

Semestr jaro 2020

Jste na výšku moc staří? A nebo málo? Moc chytří? A nebo málo? Moc radikální? A nebo málo? Moc...
U nás je to jedno! Chceme, aby vzdělávání nebylo za zásluhy, od do, komodita, příprava na zaměstnání ani výcvik k občanství.
Chceme aby vzdělání bylo. Pro nás pro všechny. A tak se vzděláváme!

Kurzy nabízené lidmi, kteří se chtějí podělit o to, co se v životě naučili.
Kroužky pro setkávání lidí s podobným zájmem, vzájemné učení i sdílení myšlenek a naslouchání.
Workshopy pro procvičování toho, co se učíme a chceme posílat dál.

Jak to funguje?

Tento semestr se můžete hlásit na:

Data Wars

více

Kurz se bude věnovat počítačové a internetové bezpečnosti a ochrany soukromí. Zaměříme se na možnosti zabezpečení našich osobních dat před zneužitím, a to jak napřímo (někdo chce třeba přístup do našeho bankovního účtu), tak i na úrovni, která je pro nás v tuto chvíli spíš neuvědomovaná a neinvazivní (například prodej našich dat za účelem reklamy).

Jedná se o praktický workshop, při kterém si otestujeme své počítače, ukážeme si postupy vedoucí k většímu zabezpečení používaných služeb a aplikací a vyhradíme čas, aby každý mohl některé z nich rovnou prakticky realizovat.

Projdeme si internetovou bezpečnost od úplných základů: od zabezpečení počítače a nastavení soukromí v nejběžněji používaných prohlížečích (Firefox, Chrome) a službách (Google, Facebook). Také si ukážeme cesty k větší ochraně osobních dat za využití méně mainstreamových služeb (prohlížečů, vyhledávačů) či doplňků, které se různým způsobem vypořádávají s nekalými praktikami digitálních korporátních gigantů usilujících o privatizaci našeho soukromí.

Na kurz je nutné si nosit svůj notebook.

O lektorech: Peťa je lektorka kurzů kritického myšlení s velkou chutí a slabou vůlí žít v offlinu, eulál je družstevní ajťák vyučený životem a hnaný snahou seznamovat své blízké se smysluplnými alternativami ke korporátním softwarovým řešením, na nichž je nám od útlého věku vnucována závislost.

Ne zcela přesně každé dva týdny 17:00–19:00
3.3., 16.3., 31.3., 15.4., 28.4., 11.5.

Feministický (ne)čtenářský kroužek

více

Úterní kroužek pokračuje v Podzemní univerzitě i tento semestr každé třetí úterý od 18 hodin. Můžete se těšit na čtení teorie, článků, beletrie, ale především na setkávání, které budeme věnovat analýze čtiva. Budeme tedy v diskusích vycházet spíše z konkrétních textů než z témat. Přidejte se k nám!

Každé třetí úterý 18:00–20:00
18.2., 10.3., 31.3., 21.4., 12.5.

FK Prohra

více

Ženy v dnešní společnosti pořád jenom prohrávají. Mají nižší platy, dostávají méně prostoru ve veřejném životě, médiích a politice, hůře na ně dopadají klimatické změny i chudoba. V rámci naší Podzemní univerzity přinášíme alespoň částečnou útěchu – tréninky fotbalu pro ženy! Po vzoru pražské SK Trefy chceme vytvořit prostor výhradně pro ženy, kde neexistují prohry, jenom zábava a potěšení ze hry! Scházíme se každý čtvrtek mezi 17:30 a 19:00 na hřišti a cvičíme naši rychlost nohou, práci s míčem a obratnost. Týmové strategie pak pravidelně po tréninku probíráme nad půllitrem limonády či něčeho ostřejšího. Žádné soutěžení nečekejte, hrajeme pro radost a proto, abychom společně dělaly něco aktivního. Trenérkami jsou ženy a hra je otevřena pouze ženám. Na tréninky se hlásit nemusíte, prostě přijďte! PROHŘE ZDAR!

Od nynějška každý čtvrtek 17:00–19:00
v tělocvičně gymnázia na tř. Kpt. Jaroše
(vchod z ul. Bartošova, sraz v 16:45 na Základně Tří ocásků)

Jak měnit svět a nezbláznit se z toho?

více

Je to možná jen zdání, ale také vám přijde, že narůstá počet lidí, kteří chtějí měnit svět kolem sebe? Usilovat o budoucnost, ve které spolu s ostatními živými bytostmi můžeme fungovat důstojněji? Vytvářet svět, ve kterém není určujícím principem zisk a konkurence, se stává důležitou touhou, dnešní, do morku kosti komodifikované doby. Na této cestě za osvobozením, zmenšováním útlaku, bráněním planety a vytvářením solidárních sítí někdy můžeme zapomínat, že naše zdroje jsou omezené a že nejsme dokonalí. A taky, že vlastně úplně nevíme, jak na to. To může vyvolávat nejrůznější trable, ať už na úrovni společenské, kolektivní, nebo individuální.

V tomto kurzu Podzemní univerzity bychom se chtěli věnovat především psychologické rovině takových situací, i když s vědomím toho, že nejde pouze o ni. V kurzu se tak seznámíme nejen s tématy jako jsou vyhoření, stres nebo trauma v souvislosti s aktivismem, ale také s tématy rezistence, odolnosti a péče o sebe na individuální i kolektivní úrovni. Kurz se volně inspiruje projektem Ulex, který poskytuje vzdělávání různým kolektivům a sociálním hnutím.

Na většinu setkání zveme hosty a hostky, kteří mohou k tématu něco říct, přinést vlastní, ať už pracovní nebo osobní, zkušenost. Někteří z nich byli také frekventanty kurzů na Ulexu. Formát kurzu bude vycházet z konceptu kolaborativní vzdělávací komunity. To znamená, že obsah setkávání i jeho směřování budeme do velké míry tvořit společně a v ideálním případě se společně vzdělávat o tématech, kolem kterých se kurz točí.

Kurz připravuje Jakub Černý, který se zabývá podporou jednotlivců i skupin usilujících o sociální změnu a emancipací lidí s vlastní zkušeností. Jakub je jedním ze zakládajících členů spolku Narativ, se kterým se dlouhodobě věnuje rozvoji kolaborativní a dialogické praxe v ČR, strukturálním a politickým aspektům duševního zdraví a systému související podpory.

Předběžná témata a hosté a hostky jednotlivých setkání budou prezentovány v orientačním sylabu, který bude připraven do 14.2.

18:00–20:00 v tyto dny:
26.2., 11.3., 18.3., 24.3., 1.4., 8.4.

Návrat k analogu

více

Máš doma analog po dědovi, na který chceš začít fotit, ale zatím ti jen zdobí poličku a mlčky sbírá prach? Nebo jsi to už někdy zkusil*a, ale zdálo se ti to příliš složité?

Tak to by se ti tenhle kurz mohl líbit.

Opraš foťák a pojď se naučit základům analogového focení na černobílý kinofilm (případně svitek). Naučíme se černobílé filmy i vyvolávat (uuu, chemie) a vyzkoušíme si, jak se z vyvolaného filmu dělají fotografie.

Analogové focení je skvělý způsob, jak v sobě probudit tvořivost a znovuobjevit pocit těšení se, protože fotky, které vyfotíte, uvidíte až při zvětšování. A že bude na co se těšit!

Kurzem provede Baruna. Fotografii se amatérsky věnuje od nepaměti, ale pořád je co objevovat. Ráda zkouší nejrůznější analogové fotoaparáty a experimentuje s různými typy filmů, novými i prošlými. Černobílé filmy si vždy vyvolává a když je čas a chuť, tak své fotky i zvětšuje. Pracuje v družstevní Cukrárně, kde peče, fotí a dělá PR. Ve volném čase se aktivně zapojuje do činností skupiny Za práva zvířat (NESEHNUTÍ). Je členkou kolektivu Tři Ocásci.

Každé sudé pondělí 16:30–18:30
2.3. (úvodní seznamovací hodina),
16.3. (focení venku),
30.3. (focení venku),
27.4. (vyvolávání),
18.5. (zvětšování)

Self-care vyšívání

více

Bez ohledu na to, jde-li o vytváření politických hesel, vlastních manter, inspirativních citátů mimo klišé nebo jednoduše růží a krajinek – vyšívání svůj radikální potenciál dnes už nemusí dokazovat. Jako současně meditativní i aktivní činnost nám vyšívání kromě zbavování se stresu a kreativního vyjadřování umožňuje i radikální péči o sebe. Tato péče není „požitkářstvím, ale pudem sebezáchovy“ jak nás učila už Audre Lorde. Přidejte se do našeho vyšívacího kroužku bez ohledu na vaše zkušenosti. Všechny můžeme naučit základy vyšívání a všichni s námi mohou sdílet své znalosti. Cílem kroužku je vytvoření vyšívací komunity a předávání dovedností při poslechu hudby, podcastu, za vášnivé debaty nebo povídání.

Každé druhé pondělí 17:30–19:30
10.2., 24.2., 9.3., 23.3., 6.4., 20.4., 4.5., 18.5.

Teologie osvobození

více

Lepší a delší než první díl! Sequel má lepší digitální efekty… Celý kurz jde víc do hloubky a je radikálnější. Doporučujeme všem se zájmem o revoluční křesťanství. Dávám osm z deseti křížků.
— Mirka Spáčilová

Odporný neomarxistický škvár, který vede lidi k samostatnému myšlení. Podejte mi španělskou botu.
— Dominik Duka aka Darth Sidius

Pokračování kurzu, který kriticky prozkoumává emancipační možnosti náboženství. Dialog a otevřenost!
— Martin Tománek, lektor kurzu

Každý druhý čtvrtek 18:00–19:30
12.3., 26.3., 9.4., 23.4., 7.5., 21.5.

Úvod do Public Speaking: Od proslovu po dresscode

více

Kurz pro všechny, kteří chtějí zlepšit své komunikační dovednosti. Trápí tě, že se ti před výstupem třese hlas a klepou ruce? Chceš vědět, co vše vzít v potaz, když někde vystupuješ? Pak je to kurz právě pro tebe! Dozvíš se, jak vytrénovat vystupování na veřejnosti pro situace jako je firemní večírek, oslava narozenin, prezentace ve škole nebo revoluční proslov na demošce. Projdeš si základy verbální a neverbální komunikace, grafických podkladů a faktorů, se kterými pracovat při sestavování proslovu. To vše v přátelském a podnětném prostředí u Tří ocásků.

Pár vět o lektorovi: Tři roky práce v komunikaci, marketingu a PR mi poskytly spoustu zajímavých a užitečných poznatků, které se hodí každému za všech situací. A jelikož je zbytečné syslit si znalosti jen pro sebe, rád ty své předám dál. Jsem Martin a budu tě provázet kurzem. Studuji, takže se nemusíš bát zbytečného pedantství a žádný děsivý zkouškový tě taky nečeká. Zábava a znalosti se dají získat i bez toho. Budu rád, až se na kurzu uvidíme!

(Skoro) Každé druhé úterý 18:30–20:00
3.3, 17.3., 7.4., 14.4., 28.4.